ALİ İHSAN GÖĞÜŞ MÜZESİ VE GAZİANTEP ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

ALİ İHSAN GÖĞÜŞ MÜZESİ VE GAZİANTEP ARAŞTIRMALARI MERKEZİ HakkındaGaziantep’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan tarihi Bey Mahallesi’nde eski bir geleneksel Antep evi olan bina Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanı olan Ali İhsan Göğüş’ün kızı Gazeteci–Yazar Zeynep Göğüş tarafından satın alınmış ve bina Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı ve KUDEB ekibi tarafından restore edilmiştir. Tek avlulu olan bina 2 katlıdır. En üst teras katı ise, Bey Mahallesi'nin tarihi dokusunu izlemeye olanak tanıyan bir konuma sahip olması nedeniyle, kafe olarak düzenlenmiştir. Müze teşhir alanı açık alanda 41 metrekare, kapalı alanda ise 70 metrekaredir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Zeynep Göğüş işbirliği ile düzenlenen müze, Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanı Ali İhsan Göğüş adını yaşatmak ve tüm ailelerin kendi kişisel tarihleri ile bir bağ kurmalarını sağlamak adına yerelden başlayarak Türkiye’ye bir örnek teşkil etmek amacıyla açılmıştır. Çünkü, tarih değerlerine sahip çıkmak, tarih bilincini geliştirecektir.

Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi, Gaziantep için çok önemli bir tarih olan 8 Şubat 2014’te, yani Gaziantep’e Gazilik Ünvanı’nın verilişinin 93.Yıl Dönümünde hizmete açılmıştır ve bugün yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Binanın giriş katındaki odalarda Ali İhsan Göğüş’e ait kişisel eşyalar bulunmaktadır. 

Müze’nin 1. odası, Ali İhsan Bey’in siyasi yaşamını anlatan ve kendisine ait özel eşyaların yer aldığı bir bölümdür. Odadaki plazmada, vefat etmeden önce kendi ağzından dönem dönem yaşamını anlattığı röportaj yayınlanmaktadır.

Müzenin 2.odasında Ali İhsan Göğüş’ün aile yaşantısı, askerlik hayatı ve eşi Nezahat Alemdar’la tanışma hikayelerinin yer aldığı fotoğraflı bilgi panoları bulunmaktadır. 

Müzenin 3. odasında ise, Ali İhsan Göğüş’ün Turizm Bakanı olduğu dönemde (1964-65) kiracı olarak oturdukları evin 24 metrekarelik salonu orijinal mobilya ve aksesuarlarıyla canlandırılmıştır. Nezahat-Ali İhsan Göğüş çiftinin salon oturma grubu mobilyaları Cumhuriyet Dönemi Türk mobilyacılığının ünlü ismi Kemal Yılmaz ürünleridir. Ayrıca Kemal Yılmaz Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayındaki odasının mobilyalarını ve dekorasyonunu yapan kişidir.

Odada ayrıca Eşi Nezahat ve Kızı Zeynep Göğüş’ün 19.ve 20. yüzyıla ait Anadolu’nun çeşitli yerlerinden toplanmış Oyalı Yemeni koleksiyonu yer almaktadır.

Müzenin üst katında ise müzeden ayrı olarak Gaziantep Araştırmaları Merkezi yer almaktadır. Araştırma Merkezinde Ali İhsan Göğüş’ün kendi kütüphanesinden alınan kitaplar yer almaktadır. Buranın amacı ise, insanların bu kitaplardan faydalanarak gerek araştırma yapmalarına, gerek kültürel anlamda kendilerini geliştirmelerine katkıda bulunmaktır.

İkinci katta Eşi Nezahat ve Kızı Zeynep Göğüş’e ait, Kadın Sanatçılar Özel Koleksiyonunun bulunduğu çeşitli tablolar yer almaktadır. Sanatçılar arasında; Latafet Çıpa (4 adet), Gönül Göle (1 adet), Fügen Leman (1 adet), Suna Özkalan (2 adet), Nuket Aksoy (1 adet), Neşe Erdok (2 adet), Nesrin Köker (1 adet), Nukhet Ocak (1 adet), Bedia Çolak (2 adet) yer almaktadır.

Üst kattaki bir diğer odada yine Ali İhsan Göğüş’e ait, çeşitli kurum ve kuruluşlardan aldığı plaketler, Bakanlık dönemine ait özel dosyalar,  plak koleksiyonları, pikapları ve çeşitli özel eşyaları sergilenmektedir.

Binanın en üst teras katı ise, yorgunluk atıp, güzel bir manzara eşliğinde kahvesini içmek isteyenler için “Piyano Kafe” olarak faaliyet göstermektedir. Kafeteryada Ali İhsan Göğüş’e ait bir de piyano bulunmaktadır.


Daha Fazla Resim için Foto Galeri